aktualnościuniwersytet dziecięcyzajęcia

Uniwersytet Dziecięcy 2019/2020

UNIWERSYTET DZIECIĘCY

Trwające około półtorej godziny spotkanie dla dzieci i młodzieży żądnej wiedzy, przygód i adrenaliny.

Na spotkaniach – wykładach nie zabraknie rekwizytów, doświadczeń, gier – i rywalizacji. Spotykamy się RAZ W MIESIĄCU W SOBOTĘ!

Koszt 10 zł zajęcia.

ZAPISY 536 835 535

5 października

Czy Księżyc jest potrzebny Ziemi? Księżyc od zawsze jest obok nas i przez to stał się tak zwyczajny jak liście na drzewie czy piasek na plaży. Widzimy go w pełni, w połowie, albo jako rogal na niebie. Jest, bo jest. Tymczasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak doniosłe znaczenie miał on przy powstawaniu życia na Ziemi i jak ogromny wpływ ma on cały czas na klimat naszej planety oraz jej funkcjonowanie. Często nie jesteśmy świadomi jak bardzo Księżyc wpływa również na nasze życie i zdrowie. Hmmm – podobno Księżyc się obraca! Dlaczego więc zwrócony jest zawsze do Ziemi tą samą stroną? Ile mogą przetrwać ślady stóp pozostawione na Księżycu? Jak to się dzieje, że Księżyc nie spada i dlaczego zawsze idzie z nami i nie możemy go minąć? Czy Ziemia ma tylko 1 Księżyc? Dlaczego czasem jest on czerwony? Jaki miał związek z katastrofą Titanica? I pytanie od Marysi – co się stanie jeśli postawi dom na Księżycu, a Księżyca zacznie „ubywać”?? Po tym wykładzie Księżyc już nie będzie dla studentów zwykłym jasnym ciałem niebieskim, na które spoglądają, ale będzie dla nich czymś niesamowitym i pełnym magii. Wykład przedstawia zwykły Księżyc z niezwykłej strony

9 listopada

Historia pisma Na wykładzie dowiemy się, w jaki sposób i w jakiej formie człowiek kiedyś przekazywał wiedzę i swe myśli. Spróbujemy odczytać, a następnie napisać pismem klinowym, hieroglifami, kipu, chińskim, fenickim – zgodnie z prastarymi metodami. Dowiemy się skąd wywodzi się nasz alfabet i jak Polacy go „udoskonalili”? Sprawdzimy jak przygotowywano pióro gęsie do pisania oraz wszyscy przekonamy się czy łatwiej jest nim pisać niż długopisem. Zastanowimy się również, jakie są dzisiaj inne sposoby – poza pismem fonetycznym – na przekazywanie informacji. Na koniec wykładu kilka ciekawostek o cyfrach.

7 grudnia

Glina, Sztuka, Rzeźba Na wykładzie dowiemy się, ile lat przed naszą erą wymodelowano pierwsze zwierzęta, kiedy zastosowano koło garncarskie, gdzie i jak wynaleziono porcelanę i RAKU? Każdy będzie mógł się pobudzić się w glinie i wykona swoją rzeźbę!

 

1 Stycznia 

Warsztaty chemiczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *