koncertypiknikwakacje 2018wydarzenia

IV Piknik Historyczny przy GCAK w Sulbinach


Już po raz kolejny, nie tylko mieszkańcy Sulbin, ale całej gminy i powiatu, mogli „dotknąć historii” oraz poznać dawne czasy ziemi garwolińskiej – 16 września 2018 r. odbył się IV Piknik Historyczny organizowany przez Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Sulbinach.

Impreza nawiązywała do 100 rocznicy odzyskania niepodległości! Na scenie pojawiły się trzy grupy rekonstrukcji historycznej „Bractwo Trzy Miecze”, „Chorągiew Zaciężna Ziemi Radziejowskiej”, Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej – Kresy”. Koordynację części historycznej prowadził Adrian Pogorzelski z WawaGra. Widzowie mogli obejrzeć pojedynki rycerzy mazowieckich z Krzyżakami, prześledzić historię Bitwy pod Maciejowicami 10.10.1794, nie zabrakło wątków powstania styczniowego w tym historii bohaterów naszej ziemi garwolińskiej: Ujejskiego czy Ludwika Żychlińskiego, historii powstania Legionu Puławskiego, czy wydarzeń wojny polsko – bolszewickiej.

Piknik dedykowany był w szczególności rodzinom z dziećmi. Nie zabrakło darmowych atrakcji dla najmłodszych – dmuchańce, trampoliny, basen z gąbkami, puszczanie gigantycznych baniek z klaunem Wiercisławem. Można było poczęstować się pysznym ciastem oraz pieczonym prosiakiem. Każdy uczestnik pikniku mógł spróbować swoich sił na kole garncarskim, odlać z powstańcami styczniowymi kule karabinowe, uszyć kokardy ochotnikom, czy zmierzyć się w pojedynku na szable z ułanem. Były walki pokazowe rycerzy, pokaz broni czarnoprochowej, umundurowania i uzbrojenia  jednostek polskich ochotniczych formacji z okresu pierwszej wojny światowej, turniej łuczniczy dla małych i nieco większych i wiele innych, ciekawych prezentacji.

O godz. 18.00 na scenie wystąpił zespół Disco Boys, a o 20.00 – gwiazda wieczoru – zespół SILK Queen.

Joanna Kalinowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *