aktualnościteatrwydarzenia

Stanisław Górka zagra w GCAK

Spektakl – „Pieśni Miłości i Nienawiści” w wykonaniu Stanisława Górki

 

28.10.2018 r. w Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach zagości, po raz kolejny, Stanisław Górka. „Pieśni Miłości i Nienawiści” to spektakl, mający na celu przybliżenie widzowi twórczości jednego z największych bardów i śpiewających poetów – Leonarda Cohena.

 

Cohen stawiany dziś na równi z Okudżawą, Wysockim czy Brelem, urodził się w Montrealu w 1934 roku w religijnej rodzinie kanadyjskich Żydów. Nawiązania do Boga, odwołania do Biblii, biblijne cytaty są obecne w wielu jego utworach. 

 

Twórcy „Pieśni Miłości i Nienawiści” skupili się na wątku przedstawiającym stosunek Cohena do współczesnego mu świata, do miłości, a w konsekwencji do kobiet. W ciągu 70 minut poetyckiego spektaklu widz odnajdzie wszystkie odcienie uczucia zwanego „miłością”. Od zauroczenia, niepewnych pocałunków, aż bo gorące pożądanie a później zdradę, i nienawiść, żeby po chwili znów przejść do czułości i namiętności. 

 

Spektakl, taką mają nadzieję twórcy, przypomni polskiej publiczności postać wielkiego artysty jakim był Leonard Cohen.

 

W postać Leonarda Cohena wciela się  Stanisław Górka. Cohen stał się dla niego bliski poprzez przekazywane w swoich tekstach wartości, przez to, co opowiada o świecie, o ludziach, uczuciach, i wreszcie o sobie.  „Cohen przystaje jak dłoń do rękawiczki – jak rękawiczka do dłoni – do świadomości współczesnej ludzkości. Teksty Cohena, które wypowiadam na scenie, są dla mnie bardzo osobistym wyznaniem. Tym cenniejszym, że były pisane wiele lat wcześniej, a Cohen w swoim geniuszu i przenikliwości przewidział, w którym kierunku świat będzie podążał.”

 

Aranżacje wybitego kompozytora Jerzego Derfla nadają nową, bogatą jakość muzyce Cohena, bardzo interesujący rys, swoje indywidualne piętno. Widać w nim zafascynowanie Jerzego Derfla Cohenem nie tylko jako zjawiskiem literackim i muzycznym ale też kulturowym. Jest to próba ciekawego przetworzenia tego artysty jako osobowości wyprzedzającej swoją epokę. 

 

„Pieśni Miłości i Nienawiści”

scenariusz i reżyseria: Sławomir Gaudyn

aranżacje i kierownictwo muzyczne: Jerzy Derfel

produkcja: Anna Jędrzejczyk

 

występuje: Stanisław Górka

przy fortepianie: Jerzy Derfel

 

 

Serdecznie zapraszamy do GCAK 28 października 2018r. Wstęp bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *